Hrebenar - Pospisil zahajuje

Z Exotopedia
Přejít na: navigace, hledání


Pospíšil zahajuje kšefty s vinou a trestem


Novela ministra spravedlnosti mi připomíná hru na ad absurdum. Máme tu institut jakési dohody o vině a trestu. Pokud někdo způsobí nějaký trestný čin a tento obviněný svou vinu přizná, může se domluvit se státním zástupcem na výši svého trestu. Vláda si tímto slibuje zkrácení období sloužící k obvinění pachatele. Tato vláda tedy zcela veřejně zahajuje praktické kupčení se spravedlností. Máš peníze, můžeš nabídnout odškodnění za své napáchané zločiny, tak ti státní zástupce umožní se nějak z trestu vykroutit. Pomalu si čím dál častěji připadám jako v nějakém ruském románu. Kam se na naši politickou reprezentaci hrabou Dostojevsky, nebo jiný ruský romanopisec. My tady v České republice směřujeme totálně někam jinam. Z kolečka spravedlnosti jen tak z politického manýru odhodíme poškozené. Dojde jenom k dohodě mezi viníkem a státním zástupcem. Poškozený nařízením ministerské novely nemá právo "kecat" do toho, jak a jakým způsobem má být bezpráví, které na něm bylo konané, potrestané.


Toto je opravdu jedna velikánská spravedlnost. Celý ministerský záměr povede k legalizaci obchodování a kupčení s vinou a trestem. Tady už opravdu spravedlnost někam utekla. Když jsi bohatý, můžeš páchat trestné činy. Nic se neděje. Domluvíš se a uhradíš škodu svého počínání. Najednou díky nabouchané prkenici můžeš zůstat na svobodě. Koupil jsi si spravedlnost. Když ten samý trestný čin udělá chuďas, bude tvrdě potrestaný. Ano, spravedlnost je dnes slepá, ale po Pospíšilovo zásahu bude spravedlnost navíc i hluchá.


Podobná praxe o vině a trestu má být zavedena u méně závažných trestných činů s horní sazbou do 10 let odnětí svobody. Toto veřejnosti oznámil člen české vlády. Nečasův kabinet chce jakoby urychlit řízení trestních jednání. Kde je tady ta spravedlnost? Modrý kabinet se všeobecně tváří jako protikorupční. Což je samo o sobě velmi vtipné. V této dohodě o vině a trestu se otvírá Pandořina skříňka nepříjemného překvapení. Otevře se pytel s korupcí. Neexistují žádné záruky, že tohoto institutu dohody nebude zneužito. Nakonec trest dohodnutý mezi státním zástupcem a obviněným může poskodit ty, na kterých byla trestná činnost páchána.


Od poloviny tohoto roku by měla celá novela platit. Budou se tedy pachatelé kastovat na bohaté a ty méně bohaté? Bude trest a jeho výše vznikat na základě nadutosti peněženek a bankovních kont? Je tu poměrně vysoké riziko. A byli bychom naviní, kdybychom si mysleli, že pachatelé, velmi bohatí pachatelé, by tohoto kupčení nevyužili. Novela ministra Pospíšila zajišťuje delikventům, že mohou za minimální dolní částku odejít z trestního jednání jako padlý sníh zcela bez viny. Zaplatí, a tak nic neudělal. O vině a trestu může obviněný jednat se státním zástupcem ještě za průběhu trestního jednání.


Klidně si tak viník trestného činu může vypočítavě rozmyslet, co mu přijde výhodnější. Když uvidí, že by se celé vyšetřování mohlo přiklánět k horšímu trestu, tak jednoduše kápne božskou a zacinká naditým prasátkem. Platnost takové dohody by byla pokřtěna následně soudcem. Pokud by soudce nesouhlasil, celé šeření by se přesunulo zpět do původního bodu před dohodou. Obviněný se přistoupením na takový návrh dohody vzdává práva na projednávání v hlavním líčení a tím pádem i práva napadnout rozsudek v odvolacím řízení.


Naštěstí se v takové dohodě uvažuje o tom, že z dohod budou vyjmuti pachatelé vražd. Obžalobě by se mohl v budoucnosti vyhnout také i ten, kdo se zaváže, že se na čas zdrží svého trestného počínání. Ano, zloděj najednou slíbí se zkříženými prsty na rukou jako zastydlý pionýr, že již bude hodný a nebude krást, přepadat lidi, podvádět nebo vytvářet korupci. Takový postup slibu mi připomíná pohádkového totálně naivního prince doufajícího v nápravu největšího hříšníka.


První, na co jsem si vzpomněl, byli silniční piráti. Představte si takového piráta, který si opakovaně může koupit svobodu, i když svým autem zplundruje půlku ulice a způsobí zranění členům vaší rodiny. Vy nebudete moci zasahovat do řízení. Nebudete moci vznést námitku k výši trestu, nebudete moci říct, že nesouhlasíte s koupením svobody pro delikventa zfetovaného za volantem. Takto má vypadat spravedlnost podle ministra Pospíšila. Ministr Heger zahájil rozdíly ve zdravotní péči. Nyní přišel ministr spravedlnosti Pospíšil, aby opět způsobil starobylý princip koupené viny pro bohaté a nevýhodného postavení pro chudé.