Hrebenar - hasan setrel japonce

Z Exotopedia
Přejít na: navigace, hledáníVít Hassan setřel Japonce, který svůj původ zneužívá jako alibi


Podnikatel a bloger Tomio Okamura si ve svém včerejším rozhovoru pro Parlamentní listy v článku s názvem 'Tomio Okamura setřel Araba za řeči o svém rasismu' vzal na mušku blogera Víta Hassana se slovy: „Pracovat, vzdělávat se, nebrečet nad sebou a nestát s nataženou dlaní, to je lék na rasismus."


Okamura dále tvrdí: „Já začal pracovat od osmnácti let jako popelář. Tři roky jsem se živil jako prodavač v obchodu s popcornem a colou. Pracoval jsem v dělnických profesích. V životě jsem si nevzal půjčku od rodičů, ani z banky. Žádné dotace, nic. Co chci říct je, že jsem nikdy nepotřeboval žádné berličky a mám opravdu jen tu zkušenost, že je potřeba pracovat, pracovat, pracovat. Vzdělávat se, vzdělávat se, vzdělávat se. A být přínosem. Když lidi viděli, že pracuji, že jsem pracovitý, a to jsem nebyl nikterak známý, už jsem nezažil to, čemu se říká rasismus,", „Prostě moje celoživotní zkušenost je, že není řešením stěžovat si, brečet nad sebou, stát s nataženou rukou, to není cesta," - Ve svých článcích se pouze zastávám slušných Romů. Já že jsem nad sebou někdy brečel, stál s nataženou rukou či nebyl pracovitý? směje se nad okamurovým výrokem Hassan. Neprznit krásný český jazyk, na svou pozici nevylézat po zádech druhých a při honbě za popularitou se lacině nevést na módní proticikánské vlně , radí Okamurovi.


Tomio Okamura se ve zmiňovaném rozhovoru pro Parlamentní listy naivně podivuje: „Jak já můžu být rasista a xenofob? Vůči jaké rase bych se já měl vyhranit?" diví se Okamura, jenž sám je japonsko-českého původu a po tatínkovi má navíc i korejské předky. „Já byl celé dětství obětí xenofobie a rasismu. V Čechách mi nadávali do Vietnamců a Číňanů, byl jsem šikanován v dětském domově, kde jsem část svého dětství vyrůstal,"


Některé okamurovy názory jsou bezesporu podivné až rasistické ( podivování se nad tím, co je extrémistického na pamfletu s názvem 'Konečné řešení cikánské otázky' a Dělnické straně, zastávání se pravomocně odsouzeného rasistického vraha Vlastimila Pechance, antisemity Ladislava Bátory či jeho rádoby chytré rady Romům) a to, že je japonsko-českého původu a po tatínkovi má navíc i korejské předky, ho z rasismu nikterak neomlouvá. Naopak, mám pocit, že neustálým zdůrazňováním jeho česko-japonsko-korejského původu v souvislosti s tím, že není rasista, svůj původ zneužívá a bere si ho jako alibi pro hlásání rasistických názorů s tím, že si většina lidí pomyslí, že někdo česko-japonského původu nemůže být rasista. Opak je pravdou, stejně tak jako existují arabští ateisté, arabští křesťané, muslimští komunisté či židovští neonacisté, tak i někdo česko-japonského původu klidně může být rasista, oponuje Vít Hassan. Tomio Okamura ve svém včerejším rozhovoru pro parlamentní listy dále zmiňuje: „Zkrátka já jsem byl většinu svého života obětí rasismu a xenofobie a právě z toho důvodu moje zkušenost říká: Základním lékem na jakýkoliv rasismus a xenofobii je, aby menšina, jejíž i já jsem součástí, si uvědomila, že musíme majoritě ukázat, že jí víc dáváme, než od ní bereme,"


„Každému kdo si tady stěžuje na to, že je utlačován, odstrkován, že je obětí rasismu, doporučuji, aby začal pracovat, vzdělávat se, aby posílal své děti do školy, pomáhal lidem kolem sebe. Ano, bude to trvat delší dobu, stejně jako to trvalo mě. Ale je to podle mě jediný lék na to, jak veřejné mínění vůči konkrétní osobě či minoritě obrátit k lepšímu," „Říci, že je někdo rasista a xenofob, je jednoduché, ale tady platí základní pravidlo, které učíme své děti. Začni nejdřív u sebe. Nejdřív zpytuj své svědomí, zameť si před svým prahem, že děláš všechno co se dá a pak teprve hledej chyby někde jinde," „Já teď mohu říct, že žádný rasismus nezažívám, žádnou xenofobii nezažívám. Naopak zažívám ty nejlepší reakce. A musím zdůraznit, že jsem přesvědčen, že Češi jako celek nejsou rasistický národ. To bych byl nerad, kdyby tady někdo podsouval, to mi přijde velmi laciné," tvrdí Tomio Okamura.


Mediálně známý podnikatel Okamura, ve své sebestřednosti ani neví, jak Hassanovi tímto příspěvkem nahrál na smeč. Jelikož jeho bratr je totiž stejně jako Tomio Okamura poloviční Japonec. Přes 10 let pracuje na dobré pozici v renomované firmě a i přesto, se v Čechách nezřídka setkává s problémy. Pan Hassan v jednom ze svých blogů píše: „Mám staršího bratra, který by svůj původ mohl nazvat jako "českojaponský". Z jeho vyprávění od malička vím, s jakým typem rasismu se v Čechách setkává. Vzpomínám si, že když byl na vojně, (matně tuším, že četař), tak proti němu valná většina vojáků podepsala petici, že nikoho "žlutého" poslouchat nebudou.. Přesto, že podobného toho v "zcela nerasistických" Čechách zažil víc a neměl to v životě vůbec lehké, tak vystudoval vysokou školu zemědělskou a pracuje v renomované firmě, kde ho všichni respektují. Tomuto inženýrovi je však na ulici od naprosto cizích lidí nezřídka tykáno v domnění, že se jedná o Vietnamce, kterým v Čechách běžně tykají i malé děti."


„Xenofobie je na druhou stranu určitá motivace a obrovská výzva se v práci snažit víc než ostatní a být lepší. Češi potřebují konkurenceschopné lidi z řad minorit" uzavírá Vít Hassan svoji odpověd na článek blogera Okamury.