Tak to vypadá, když populisté jednají o populistech na Hradě

Z Exotopedia
Přejít na: navigace, hledání


Autentická kopie, ze smazaného blogu na iDNES.Tak to vypadá, když populisté jednají o populistech na Hradě


Sociální demokraté jsou pěkní pokrytci. Nejdříve souhlasí s přímou volbou prezidenta republiky a nyní se bojí nějakých bohatých bossů, kteří by si mohli koupit svůj nový post. Přitom to byl pan Sobotka, kdo se rozplýval nad možností přímé volby prezidenta republiky. Najednou jsme si začali hrát na to, že nový prezident zvolený jakoby lidmi bude andělskou tváří s obrovskou mocí. Plamenná slova ústavních činitelů nad prezidentskou volbou opět ukázala, že nešlo opět o nic jiného, než o populismus.


Populisté opět svolili zvolení populistického prezidenta. Levice si zahrála na ochránce zájmů občanů, aby nyní otočila o celých třistašedesát stupňů. Najednou je tady nebezpečí, o kterém věděl každý soudně přemýšlející člověk. Jsou tedy politici těmi, kdo nepřemýšlejí soudně? Zřejmě ano, když nyní velcí obhájci všelidové volby hlavy státu trvrdí něco jiného. Bossové, kteří mnohdy stáli v pozadí politické strany, jsou nyní na obtíž. Jasně, český občan vůbec netuší že ti miliardáři a milionáři podporují skrytě jak levici nebo pravici. Vyjednávací týmy z oranžového i modrého domu dobře věděli, že se projednává něco, co je naprosto zbytečné.


Není tu prováděcí předpis, a tak jakákoli velikášská provolání politiků jsou asi tak platná, jako když se děcko rozmáchne ručičkama. Možná se roztetelí ti neskonalí milovníci svých politických táborů, ale občan, ten skutečně přemýšlející, ten se jenom podívá na ty exoty, cože to zase tam nahoře udělali. Levice i pravice se zapůjčila novému divadélku o hodné partaji vycházející vstříct svým občanům. Tady máte jednu vábničku, tentokrát je to volba prezidenta.


Každý, kdo sleduje politiku, vůbec se nediví. Není to ostatně poprvé, co páni zákonodárci prosazovali něco, co je všem platné asi tak jako zimník mrtvému. Je docela vtipné, jak se jednotlivé partaje tváří, že oni nebudou podporovat toho a toho kandidáta. Jako malé děti se snaží vyvolat zdání, že oni budou jen takovými těmi radili, kteří řeknou, toho volte, ten se nám líbí. Tuto politickou pozici partajím uvěří snad už jen ten největší snílek.


Politické strany se budou při volbě prezidenta podobat těm porotcům z těch pěveckých soutěží. Vyberou si svého koně, nastrkají do něj peníze i profesionální podporu, samozřejmě krásně v tichosti. Tak se to přeci dělá. Jak minule Škromach prohlásil o výdajích na volební kampaně. Ostatní to tak dělají, tak o co jde. Proč bychom měli mít vlastní mozky. Když to dělají ostatní, můžeme my taky. Jak jednoduché a lacinné. Takže podobné veletoče můžeme očekávat také u prezidentského šílení. A nad čím to šílení bude? Bude prezident s velmi omezenými pravomocemi. Je snad třeba takovým způsobem volit prezidenta? A je vůbec prezident nutný? Tento prezident, Václav Klaus, přinesl do politiky na sklonku své kariéry nacionalismus a zhnědnutí politického spektra.


Jací jsou další kandidáti na prezidenta? No, prozatím mohu prohlásit, že to nejsou ti, na které bychom mohli být nějak hrdí. Když si levice myslí, že mohou skupovat díky novému způsobu volby prezidenta tento post podnikavci, proč takový zákon Dientsbier a další prosazovali? Nesnáším tento populismus. Je to trapné divadélko, které je snad stejně trapňoučké i pro samotné politiky. Hlavně, že se ve vyjednávacích týmech nacházeli samí právní odborníci. Projednávali detaily prezidentské volby, aníž by projednávali prováděcí zákon. Celé měsíce si politici hřáli polívčičku nad něčím, co je opravdu zbytečné.


Jo, jak si pamatuji na tu plamennou řeč v diskusních pořadech. Jednotliví politici byli zastánci moci lidu skoro na život i na smrt. Právní odborníci jednotlivých partají si hráli na to, že se jedná o velikánské změny. V tom celém chaosu politických debat se zapomnělo na celý fakt takové politické kampaně. Všichni lidé mimo politiku si to všechno uvědomovali. Snad jen ti politici žijí v jiném klimatu měli opačný názor. Občan by si měl vzít ponaučení. Takto to vypadá, když populisté jednají o budoucích populistech na Hradě.


Opět platí staré anarchistické zvolání: kdyby volby měly cokoli změnit, už dávno by byly zakázané. Nejsem anarchista, ale toto je také pravdivé. Platí to také pro přímou volbu prezidenta. Kdyby tato volba měla cokoli změnit, kdyby měla ohrozit zájmy politických partají, nikdy by se zástupci politických stran nerozhodli připravovat pravidla pro lidové hlasování. Osobně jsem pro přímou volbu prezidenta, ale jiným způsobem, než nám předhazují politici. Tohle co nám předhodili, je jenom řízené divadlo podle pravidel politiků. Takovou volbu si mohou levičáci i pravičáci nechat.


Jiří Hrebenar | pondělí 13. únor 2012 23:41